Wszystko, co musisz wiedzieć o bieżniku opony

Wszystko, co musisz wiedzieć o bieżniku opony

sty 25, 2021

Jaki jest cel bieżnika opony?

Słowo to zazwyczaj odnosi się do gumy opon, które mają bezpośredni kontakt z drogą. Z czasem opony każdego samochodu zaczynają się zużywać, ograniczając tym samym możliwości trakcyjne i kontrolę nad prowadzeniem. Istnieje szeroko rozpowszechniona praktyka bieżnikowania już zużytych opon samochodowych. 

Everything you need to know about the tyre tread

Mówiąc "bieżnik" mamy zazwyczaj na myśli wzór rowków zainstalowanych na gumie luzów. Można spotkać się z wyrażeniami "wzór bieżnika" lub po prostu "wzór". Odnoszą się one do tego samego znaczenia. Właściwie, rowki to coś nieco innego. Znajdują się one na bieżniku. Przypominają wiele malutkich kolców. Musisz pamiętać, kiedy kupujesz nowy rower i widzisz jego nowe opony z dużą ilością rowków i kolców.

Jakie są rodzaje

Opony samochodu są tworzone z różnym bieżnikiem, ponieważ każda z nich może zapewnić optymalną trakcję w różnych warunkach drogowych (śnieg, deszcz, lód), porach roku (zima, lato), jak również w różnych nawykach jazdy (zawodnicy sportowi lub komfortowi kierowcy). Istnieją cztery główne rodzaje:

  • Kierunkowy / jednokierunkowy - ten rodzaj steruje kierunkiem i ruchem wody oraz pomaga ją odchylić od opon Twojego samochodu. Opony kierunkowe powinny być montowane od przodu do tyłu. Każda opona jest tak stworzona, aby działać optymalnie na swoim miejscu;

  • Symetryczny - jest to najbardziej popularny i rozłożony rodzaj wszystkich bieżników. Można go znaleźć na większości zwykłych samochodów, ponieważ zwykle nie hałasuje i oferuje wysoką wytrzymałość. Modele symetryczne mogą być montowane na różne sposoby, ponieważ jest to całkiem użyteczna taktyka dla wydłużenia ich życia;

  • Asymetryczne - można je łatwo znaleźć zamontowane na ulubionym samochodzie sportowym. Wzory asymetryczne są hybrydowe i zawierają wiele wzorów bieżnika zapewniających optymalną przyczepność i trakcję jednocześnie na oblodzonych i śliskich, jak również na suchych drogach;

  • Kierunkowe / Asymetryczne - zawierają wzór w kształcie litery V dla lepszej kontroli wody i uniknięcia aquaplaningu. Są również odpowiednie do pracy w suchych warunkach pogodowych, ponieważ zapewniają optymalną trakcję i przyczepność.

Jak prawidłowo zmierzyć głębokość

Istnieje wiele sposobów na zmierzenie głębokości opony. Prawdopodobnie słyszałeś o teście 20 groszy. Wystarczy tylko włożyć monetę do rowka opony z głową Abrahama L. do góry nogami. Jeśli jesteś w stanie ją zobaczyć, Twoja głębokość jest mniejsza niż 1,6 mm, co oznacza, że nadszedł czas na zmianę.

Ile milimetrów zgodnie z prawem wynosi minimalna głębokość bieżnika w Polsce?

Wymogi prawne dla samochodów w Polsce wynoszą 1,6 mm. Powinien on wynosić 1,6 mm na ponad 75 % jego całej powierzchni.

Czy warto kupować używane opony - porady Promocjaopony

Możesz łatwo znaleźć już używane opony do Twojego samochodu w mniej więcej dobrym stanie. Zespół Promocjaopony wie, że szczególnie jeśli używasz opon o dużej szerokości i feldze powyżej 17 cali, kupno nowych opon w każdym sezonie jest dość kosztowne. Ale jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo, być może możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy z innych rzeczy i raczej zainwestować je w swój samochód.

W przypadku zaistnienia sporu związanego z zakupem online można skorzystać z serwisu: